Сам термін дорожня автоматика має на увазі під собою системи автоматичного керування дорожнім рухом. Однак у повному розумінні цього слова дорожнім рухом у містах та населених пунктах, а також за їх межами займаються спеціальні служби, уповноважені на провадження такого роду діяльності.
До систем обмеження доступу належить таке обладнання:
- автоматичні шлагбауми
- світлофори
- автоматичні ланцюгові загородження
- дорожні блокатори
- паркувальні системи
У нашому випадку ми розглянемо організацію, а точніше обмеження автомобільного руху в рамках певних територій, а саме прибудинкових ділянок, кондомініумів, паркових зон, режимних об’єктів, великих виробничих площ, парковок, паркінгів і т.д. Вартість подібного обладнання варіюється в досить широких межах, наприклад, на шлагбаум ціна визначається типом автоматики та конструктивними особливостями пристрою.
ЯК КУПИТИ ШЛАГБАУМ В ОДЕСІ
КОНСУЛЬТУЄМО
ЗАМІРЮЄМО
ВИГОТОВЛЮЄМ
ДОСТАВЛЯЄМО
ВСТАНОВЛЮЄМО
НАДАЄМО ГАРАНТІЮ
Райони обслуговування
- Київський район
- Приморський район
- Малинівський район
- Суворівський район
- Селище Котовського
- Селище Таїрова
- Черемушки
- Молдаванка
- Ленселище
- Слобідка
- Пересип
- Фонтанка
- Овідіополь
- Сухий Лиман
- Нерубайське
- Усатове
- Чорноморськ (Іллічівськ)
- Одеська область
Що таке автоматичний шлагбаум, у наш час знає, напевно, кожен, тому не будемо особливо зупинятись на цьому продукті. Однак, слід звернути увагу на деякі питання, що виникають при замовленні автоматичного шлагбауму.
Перше що потрібно знати, це ширину проїжджої частини, що перекривається автоматичним шлагбаумом, вона зазвичай варіюється від 3 до 6 метрів.
Друга умова правильного вибору автоматичного шлагбауму – це розрахунок циклічності його роботи, який залежить від інтенсивності руху на даному об’єкті, або кількості машино-місць, якщо йдеться про парковку, або про паркінг. Ця величина вимірюється або у відсотковому співвідношенні – циклічності, або приблизно обчислюється виходячи з гаданої кількості циклів роботи шлагбауму за одиницю часу.
І третє це спосіб експлуатації цього шлагбауму окремо або в системі автоматичного контролю доступу.
Світлофор використовується тільки в комплексній системі контролю та управління рухом – двоколірний (червоний, зелений) застосовується у місцях із зустрічним рухом. Це може бути в’їзди-виїзди з паркінгів, парковок, усередині великих виробничих комплексів з інтенсивним рухом технологічного транспорту.
Автоматичні ланцюгові загородження, або автоматичний ланцюговий бар’єр застосовується для захисту певної території від небажаного паркування автомобілів. Автоматичне ланцюгове загородження є двома невисокими стовпчиками, між якими натягнутий ланцюг. За командою оператора цей ланцюг може опускатися або на дорожнє покриття, або в спеціальний жолоб, щоб уникнути наїзду на ланцюг колесами автомобіля і тим самим надаючи доступ автомобільному транспорту.
Автоматичні шлагбауми, автоматичні ланцюгові загороджувачі та світлофори випускаються в Іспанії компанією Erreka.
Дорожні блокатори або болларди призначені для управління дорожнім рухом на територіях з обмеженим рухом транспорту. Вони позначають межі пішохідних зон, обмежують доступ транспортних засобів, які не мають права в’їзду на об’єкти з підвищеними вимогами до безпеки.
Дорожні блокатори – болларди випускаються двох типів висувні та фіксовані (стаціонарні).
Стаціонарні дорожні блокатори рекомендовані для фіксованої установки з метою обмеження пішохідних зон, а фіксовані дорожні блокатори можуть ще застосовуватися і для захисту особливо важливих об’єктів.
Висувні дорожні блокатори поділяються на автоматичні і напівавтоматичні болларди.
Автоматичні висувні блокатори призначені для використання в місцях з інтенсивним дорожнім рухом, можуть застосовуватися як на рядових об’єктах загального доступу, так і на об’єктах з підвищеним ступенем безпеки.
Для об’єктів із посиленим ступенем охорони застосовуються спеціальні протитаранні автоматичні болларди. Управління автоматичним блокатором здійснюється оператором або автоматичною системою регулювання автомобільним рухом.
Напівавтоматичний дорожній блокатор управляється вручну за допомогою вбудованого газового циліндра, фіксація якого здійснюється поворотом ключа. Описані вище блокування автомобільного руху випускаються в Італії компанією FAAC.
Приклади наших робіт
Подивитися більше наших робіт можна тут – ФОТО ШЛАГБАУМІВ
Ще одним напрямком діяльності італійської компанії FAAC – виробництво паркувальних систем Parklite. Паркувальна система Parklite може бути використана у двох конфігураціях:
- конфігурація з автоматичною касою та касою оператора
- конфігурація з автоматичною касою – мережевим концентратором даних
У першому випадку управління касою оператора відбувається за допомогою комп’ютера і дозволяє забезпечити безперебійну роботу паркування як з касою оператора, так і без неї. У другому випадку робота паркувальної системи відбувається без каси оператора.
Крім принципу дії системи паркування діляться за принципом обслуговування клієнтів.
PARKLITE STANDART – обслуговування лише непостійних та разових клієнтів без використання комп’ютера та програмного забезпечення.
PARKLITE STANDART TAG – обслуговування лише непостійних та абонентів без використання комп’ютера та програмного забезпечення.
PARKLITE STANDART TAG – керування непостійними користувачами та абонентами без використання комп’ютера та програмного забезпечення.
Сучасним рішенням захисту зон обмеженого доступу є болларди (дорожні блокатори). Це пристосування різних типів, у вигляді невеликих стовпів, які встановлюються біля спеціальних установ, залізничних переїздів, посольств, банків, торгових центрів.
Також болларди використовують для регулювання руху на вулицях, організації пересування громадського транспорту, відокремлюють пішохідну зону і т.д. Деякі з них володіють протитаранними якостями, тому використовуються як антитерористичні блокатори.
КЛАСИФІКАЦІЯ БОЛАРДІВ
- Автоматичні
- Напівавтоматичні
- Фіксовані
- Знімні
Кожному типу характерні свої риси та сфера використання
- Найбільш поширеними є автоматичні болларди. У цій категорії розрізняють три види: електромеханічні, гідравлічні, пневматичні. Цей тип працює завдяки дистанційному пульту управління, стовп миттєво опускається в землю, тим самим дає доступ до руху, після чого закривається.
- Напівавтоматичні болларди подібні до попереднього типу, але відкриваються за допомогою спеціального ключа. Спуск спускається натисканням на нього, а піднімається завдяки ключу. Іноді такий тип вимагає більше часу роботи, ніж автоматичні, тому потрібно враховувати це при покупці.
- Фіксований тип має на увазі під собою нерухомість. Вони встановлюються на тривалий термін, але при бажанні можуть бути демонтовані та переміщені на інше місце. Виготовляються різної висоти та розмірів, можуть бути зовні аналогічні автоматичним боллардам.
- Знімні блокатори схожі на попередній тип, але будь-якої миті їх можна прибрати, а потім назад поставити. Використовуються переважно перед торговими центрами, фінансовими установами.
При виборі даного виробу потрібно враховувати кілька факторів.
По-перше, визначитися з типом виконання, для чого вони будуть призначені.
По-друге, вибрати розмір блокаторів, можливо дизайн.
По-третє, який потрібен тип приводу: гідравлічний, електромеханічний, ручний.
По-четверте, враховувати час висування стовпів, це залежатиме від типу та його розміру.
І звичайно, фінансова сторона купівлі виробу. Кожному типу болардовов властива своя ціна, деякі з них дорогі, а інші дешеві, все залежить безпосередньо від характеристик виробництва.