З метою зручнішої та безпечнішої експлуатації воріт різного типу та призначення широке застосування отримала така група пристроїв, яку в побуті прийнято називати – автоматика для воріт. Що ж це таке за пристрій – для чого і як воно застосовується, як правильно класифікується, на які типи підрозділяється, які має конструктивні та технологічні відмінності, які цілі переслідує його застосування, відповіді на ці та інші питання ми спробуємо отримати в даній статті.
Отже, перше запитання: «Для чого встановлюється автоматика на ворота?».
Автоматика, встановлена на ворота – це колосальний ступінь свободи під час експлуатації воріт, що у свою чергу полегшує процес управління воротами. У приватному секторі, наприклад, відсутня необхідність у погану погоду залишати автомобіль, щоб заїхати у двір, або гараж. У холодну погоду, сильний дощ, хуртовина або снігопад, досить просто натиснути кнопку і з комфортом запаркувати свій автомобіль у паркінгу, на парковці, в гаражі або на прибудинковій території. Для промислових об’єктів, де циклічність відчинення воріт досить висока, автоматизація воріт дозволяє оптимізувати виробничі процеси, покращити показник енергозбереження об’єкта, підвищити безпеку праці обслуговуючого персоналу, забезпечити ефективну охорону підприємства та матеріальних цінностей, що знаходяться на його території. Говорячи простіше, за досить скромних інвестицій можна отримати колосальний ефект і ряд експлуатаційних переваг воріт.
Питання друге: «Яка буває автоматика на ворота?»
Як було сказано вище, ворітна автоматика може експлуатуватися як у приватному (побутовому) сегменті, так і в промисловості, звідси і перший поділ на «побутову» і «промислову» автоматику. Принципова відмінність полягає лише в тому, що побутова автоматика розрахована на невелику кількість циклів (відкрити-закрити) за одиницю часу (наприклад, за день) та роботу з відносно невеликими та не важкими воротами. Автоматика промислових воріт управляє воротами площею до кількох десятків квадратних метрів, відповідно більш важких і з більшою інтенсивністю, до кількох десятків циклів за годину.
Тепер перейдемо до розгляду типів комірної автоматики за призначенням. При виборі автоматики на ворота необхідно враховувати на яких воротах та чи інша автоматика функціонуватиме. Звідси розподіл за призначенням:
- автоматика для щитових (цілісно-підйомних) воріт – (як правило) побутова
- автоматика для гаражних секційних воріт – (як правило) побутова
- автоматика для ролетних воріт – побутова
- автоматика для відкатних (зсувних, висувних) воріт – побутова та промислова
- автоматика для розпашних (розсувних) воріт – побутова та промислова
- автоматика для швидкісних рулонних воріт – промислова
- автоматика промислових ролетних воріт – промислова
- автоматика для протипожежних воріт – промислова
- автоматика для воріт холодильних та газових камер – промислова
Автоматика для секційних воріт призначена для використання на побутових гаражних воротах є так званим «рейковим» електромеханічним приводом. Це означає, що сам привід встановлений на кінці підвісної рейки (шини) по якій за допомогою ланцюга або ременя здійснюється протяг провідної штанги секційних воріт. Такий тип приводом може в деяких випадках використовуватись і на промислових секційних воротах. Звичайно ж у переважній більшості випадків на промислових секційних воротах використовуються приводи, що монтуються або безпосередньо на вал самих воріт, або обертові вал за допомогою ланцюгової передачі і зірочок, встановлених на валу мотора і воріт відповідно. Звідси і назва такого приводу – навальний. Навальний привід використовується на промислових секційних воротах, швидкісних рулонних та промислових ролетних воротах, рідше на гаражних ролетних воротах. Найчастіше на гаражних та в’їзних ролетних воротах використовуються «внутрівальні» електромотори, з назви яких ясно що встановлюються вони безпосередньо всередину валу, на який обертається полотно ролети.
Наступний момент – розгляд автоматики на ворота, які часто часто називають в’їзними, вуличними, або дворовими. Це, звичайно ж, давно знайомі всім нам відкатні (консольні, або опорні) і розстібні ворота. Автоматика для відкатних воріт приводить в рух полотно зачепленням зірочки, що обертається, встановленої на валу приводу і зубчастої рейки, закріпленої безпосередньо на воротах.
Автоматика для воріт за своєю має такі конструкції:
Лінійна, телескопічний шток за допомогою гвинтової пари висувається, на зворотному ході засувається, тим самим керуючи стулками на відкриття-закриття воріт, при цьому всі вузли та механізми всередині штока захищені від зовнішніх впливів та забруднень; існує ще один різновид лінійних приводів – приводу з відкритою гвинтовою парою, яка підміняє висувний шток, але в даних приводах відсутня захист гвинтової пари (шток-гайка) від забруднень та інших зовнішніх факторів. І останній вид лінійної автоматики воріт – гідравлічна, в якій рухом штока керує спеціальна рідина, що подається насосом високого тиску.
Автоматика з важільними, або «ліктьовими» електромеханічними приводами, в якій приводними елементами стулок є важелі у формі так званих (через їхню анатомічну зовнішню схожість) «ліктів».
Останній конструктивний тип електроприводів для воріт «підземні» приводи. З назви стає зрозумілим, що дані приводу призначені для поземного монтажу. При цьому варіанті автоматики поворотно приводний шарнір електромотора кріпиться в нижній частині стулки воріт і в деяких випадках може замінювати собою нижню петлю.
Існує ще один параметр, за яким можна класифікувати автоматику для всіх без винятку воротних систем. Це напруга живлення систем автоматизації воріт. Побутові електромеханічні приводи діляться на двигуни постійного струму напругою 24 вольта і змінного струму напругою 230 вольт. Промислові електромотори для воріт 24 вольти постійного струму, або 400 вольт (трифазні) змінного струму. Автоматика з ланцюгами управління приводами воріт, розрахованими на напругу живлення 24 вольта, вважаються найбільш «розумними», але в свою чергу приводи змінного струму не такі чутливі до перепадів напруги, а також до впливу вітрових навантажень (що особливо актуально для приводів воріт) .